درباره ما

درباره تداکس تهران

هدف تداکس‌تهران حمایت و گسترش ایده‌های ارزشمند است. تداکس‌تهران مجموعه‌ای بومی، از رویدادها و کنفرانس‌هاست که به صورت مستقل از تد و دیگر تداکس‌ها، توسط تیم تداکس‌تهران برگزار می‌شود. این رویدادها که تحت لیسانس سازمان تد (TED) و با احترام به ارزش‌های فرهنگی ایران اسلامی و در چارچوب قوانین کشور برگزار می‌شوند، مردم تهران (و ایران) را برای شرکت در رویدادی شبیه به کنفرانس‌های تد گرد یکدیگر می‌اورند. در این قالب، نوآوران و پیشوایان اندیشه و عمل در حوزه‌های گوناگون گردهم فراخوانده شده تا ایده‌ها و ماجراهای خود را در قلب تهران به اشتراک بگذارند. همسو با مأموریت تد برای «گسترش ایده‌های ارزشمند»، تداکس‌تهران می‌کوشد تا «ایده‌هایی برای ساختن جهانی بهتر» را ارائه دهد.

در ایران، مانند بقیه نقاط جهان، هر رویداد تداکس توسط تیم داوطلبین متفاوتی برگزار می‌گردد. همچنین این رویدادها از نظر اندازه و ظرفیت و قالب متفاوت هستند. تداکس‌هایی مانند تداکس استاندارد، تداکس دانشگاهی، تداکس جوانان، تداکس‌سالن، تداکس کتابخانه‌ای و تداکس‌هایی برای شهرهای بزرگ از آن جمله‌اند. تداکس‌تهران فقط رویدادهایی که در وب‌سایت رسمی خود به آدرس TEDxTehran.com اعلام می‌دارد را برگزار می‌کند و از تمامی تداکس‌های دیگر که در ایران و جهان برگزار می‌شوند، مستقل است.

درباره تداکس (اکس = رویدادی که مستقل برگزار می‌شود)
درباره تد

درباره تد بیشتر بخوانید

تد که با حروف لاتین TED نوشته می‌شود، سازمانی غیرانتفاعی است که به «گسترش ایده های ارزشمند» اختصاص دارد. حدود ۳۰ سال پیش تد کار خود را در کالیفرنیا و با یک کنفرانس چهار روزه آغاز کرد. با این حال تا کنون در جهت تحقق مأموریت خود، توسعه پیدا کرده و اجزای زیادی را شامل می‌شود. هر دو کنفرانس سالانه‌ی تد از پیشوایان اندیشه و عمل جهان دعوت می‌کند تا در ۱۸ دقیقه یا ککمتر سخنرانی کنند. سخنرانی‌هایی که بسیاری از آنان در وب‌سایت TED.com به صورت رایگان قابل دسترس هستند. از سخنرانان تد می‌توان به بیل گیتس، جین گودال، الیزابت گیلبرت، سر ریچارد برنسن، ناندن نایل کنی، فیلیپ ستارک، انگوزی اکانجو ایویلا، سل خان، دانیل کاهنمان اشاره کرد.
کنفرانس‌های سالانه‌ی تد در هر بهار در بریتیش کولومبیای ونکوور به همراه پخش همزمان آن که رویداد تداکتیو در نزدیکی ویستلر است برگزار می‌شود. همچنین کنفرانس سالانه‌ی تد گلوبال نیز در اکتبر هر سال در ریو دو ژنیرو برزیل برگزار می‌شوند. رسانه‌های تد شامل وب‌سایت TED.com (جایی که هر روز سخنرانی‌های تد در آن قرار می‌گیرند)؛ پروژه ترجمه باز (که توسط داوطلبان در سراسر جهان زیرنویس و ترجمه را محیا می‌کند) و قسمت آموزشی تد-اد می‌شود. تد همچنین قسمت‌های دیگری نیز دارد: جایزه سالانه‌ی تد که در آن به افراد استثنایی‌ای که آرزوی بزرگی برای تغییر مثبت جهان دارند کمک می‌کند تا این آرزوها را به عمل تبدیل کند؛ تداکس، که از افراد یا گروه‌هایی تشکیل شده که مایلند رویدادهای مستقل و بومی به سبک رویدادهای تد در نقاط گوناگون جهان برگزار کنند؛ و برنامه‌ی یاران تد، که به نوآوران از هر گوشه جهان امکان می‌دهد اثر پروژه‌ها و فعالیت‌های حود را تقویت نمایند.

 

برای اطلاعات بیشتر درباره کنفرانس‌های آینده تد به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

http://www.ted.com/registration

تد را در شبکه‌های اجتماعی توییر و فیس‌بوک دنبال کنید:

http://twitter.com/TEDTalks

http://www.facebook.com/TED

مطبوعات و شبکه‌های خبری

تداکس‌تهران سالانه تعداد محدودی بلیت خبرنگاری برای بلاگرها و خبرنگاران محترم در نظر می‌گیرد تا اخبار رویدادها را گزارش کنند. اگر می‌خواهید برای بلیت خبرنگاری ثبت نام کنید، درخواست خود شامل نام، نام رسانه خبری و موضوعاتی که در مورد آن‌هاخبرنگاری می‌کنید را به آدرس ایمیل Reza {@} tedxtehran.com ارسال نمایید.

همچنین درخواست‌های مصاحبه را به آدرس ایمیل Reza {@} tedxtehran.com ارسال نمایید. درخواست شما لازم است حاوی اطلاعات زیر باشد:

  • نام رسانه خبری یا نشریه
  • زمینه موضوعی برنامه
  • تاریخ انتشار
  • آخرین زمان برای مصاحبه